Ako vybrať batériu?

Počas svojej praxe sme sa stretli nespočetnekrát so zlým výberom batérie zo strany zákazníka. Ono totiž vybrať batériu býva mnohokrát oriešok, ale né pre nás. Nielen preto Vám prinášame stručného sprievodcu. Na čo sa sústrediť pri výbere batérie. Ak si radšej netrúfnete, obráťte sa na našu infolinku alebo nám napíšte.

Kapacita: (Ah, mAh)

Tento parameter sa nemusí zhodovať s Vašou pôvodnou batériou. Čím vyššia hodnota, tým dlhšie batéria vydrží aktívny. Tu ale pozor keď kapacita pri porovnávaní abnormálne líšia, je vhodné skontrolovať rozmery batérie. Čím vyššia kapacita, tým viac článkov a teda väčšie rozmery batérie. U batérií do notebooku to problém nie je, batérie potom podopiera notebook zospodu. Pokiaľ ale vyberiete väcšiu kapacitu napríklad u batérie do fotoaparátu, nemusela by sa vám batéria do prístroja vojsť.

Napätie: (V)

Musí sa vždy zhodovať s odchýlkou ​​0,1 - 0,5 V. Ak by bola odchýlka väčšia napríklad o 1 V a viac. Batérie nebude fungovať alebo môže dôjsť k poškodeniu batérie alebo Vášho zariadenia.

Typ batérie:

Typ batérie alebo ak kód batérie, je označenie uvedené na štítku, ktoré tvoria čísla a písmená. Toto označenie ak ho na batériu uvedenej máte, je vodítko 99% zhody a teda správneho výberu batérie.

Typ zariadenia:

Na našom eshope pod typy batérií, nájdete tiež typy zariadení, pre ktoré sú batérie vhodné. Tento zoznam nie je nikdy 100% aktuálna, pretože sa neustále rozširuje. Hoci sa snažíme o časté aktualizácie, nemusí tu byť uvedený Váš typ a preto keď Vám všetko ostatné sedí, bude sa s vysokou pravdepodobnosťou jednať o Vašu batériu.

Rozmery:

Najmä u menších batérií a u batérií, ktoré nenesú na štítku typ batérie je dôležité skontrolovať rozmery. Ak je nenájdete v popise nášho výrobku. Obráťte sa na nás a my v sklade batériu premeriame. Napríklad u batérií pre fotoaparáty máme batérie nafotené s pravítkom, jednoducho môžete batériu porovnať.

Typ článkov:

Nie je nutné kontrolovať, pokiaľ sa nejedná o batériu do AKU náradia, tu je vhodné porovnať typ batérie s typom nabíjačky ktorú máte doma. Napríklad nabíjačka pre nabíjanie Ni-MH batérií nesmie byť použitá pre batéria Li-Ion (riziko požiaru). Nižšie si môžete prečítať základné výhody a nevýhody jednotlivých typov.

Lítium-iónový akumulátor (Li-Ion)

Vhodné pre prenosné zariadenia, nemá pamäťový efekt, nemá samovybíjanie, pri nesprávnom používaní hrozí výbuch, úplné vybitie je nežiaduce a môže to batériu nenávratne poškodiť. Životnosť 500-1200 nabíjacích cyklov.

Lítium-polymérový akumulátor (Li-Pol)

Moderné typ batérie pre prenosné zariadenia, nemá pamäťový efekt, vyššia obstarávacia cena, pri nesprávnom používaní hrozí výbuch, pokiaľ nie je pravidelne nabíjaný môže odísť už po 1,5 roku, úplné vybitie je nežiaduce a môže to batériu nenávratne poškodiť. Životnosť až 2000 nabíjacích cyklov.

Nikelmetalhydridový akumulátor (Ni-MH)

Vysoká kapacita článkov ale je ťažšie, veľké samovybíjanie, dlhá životnosť, nízka obstarávacia cena, horšie funguje pri nižších teplotách (5 ° C a menej). Používa sa najmä pre akumulátorové náradie a tak podobne.